wtorek, 2 czerwca 2020

"Dzieci Sendlerowej" - Tilar J. Mazzeo

Tytuł: Dzieci Sendlerowej
Autor: Tilar J. Mazzeo
Wydawnictwo: NieZwykłe/Bez Fikcji
Data wydania: 11.03.2020 
Liczba stron: 340
Ocena: 10/10

Historia nigdy nie była moim ulubionym przedmiotem. W wieku szkolnym nie czułam zainteresowania przeszłością, nie doceniałam jej powagi i odwagi żyjących wówczas osób. Jednak pomimo to książki z historią w tle od bardzo dawna budzą moje zainteresowanie. Czytając opowieści o zwykłych ludziach żyjących w wojennych czasach, zawsze odczuwam duże emocje i czuję się nimi zainteresowania. Oczywiście mam tu na myśli książki fabularne osadzone w zamierzchłej przyszłości. Po powieści stricte historyczne sięgam bardzo rzadko. Jednak po przeczytaniu Dzieci Sendlerowej zrozumiałam, jaki to był błąd. 

Przekonałam się, że tamten trudny okres można opisać w niezwykle przystępny i interesujący sposób. Takie i inne ciekawe książki historyczne coraz częściej będą zasilały moją biblioteczkę. Czy przyczyniła się do tego Tilar J.  Mazzeo? Tak, oczywiście! Nie znam innych napisanych przez nią książek, ale mam ochotę natychmiast sprawdzić, co jeszcze wyszło spod jej pióra. Tym zajmę się później, a teraz opowiem wam o Dzieciach Sendlerowej.

Horror jakim była dla Żydów II wojna światowa mrozi krew w żyłach, szokuje i sprawia, że czas staje w miejscu. Trudno wyobrazić sobie bestialstwo, którym poddano wiele tysięcy ludzi, za to, że po prostu są tymi, kim są. Jednak i oni mieli swoich bohaterów i obrońców. Odwaga, którą odznaczali się ludzie pokroju Ireny Sendlerowej jest niebywała i trudno spotykana w dzisiejszych czasach, kiedy to ludzie często przechodzą obojętnie obok osoby, która zasłabła na przystanku autobusowym. Irena i jej kompanii nie tylko pomagali Żydom, ale każdego dnia igrali ze śmiercią i nigdy nie żałowali swoich poczynań, nawet w chwilach najgorszego bólu wywołanego najokropniejszymi torturami. Biografia Ireny Sendlerowej powinna dotrzeć do jak  największej liczby osób, zwłaszcza, że jest tak rzetelnie i przystępnie napisana!

"Niemcy nie zakatowali jej na śmierć tylko dlatego, że tak naprawdę nie wiedzieli, kto wpadł im w ręce. Gestapo uważało Irenę za płotkę, głupiutką dziewczynę, która zajmowała się błahostkami na obrzeżach działalności podziemia. Nie mieli zielonego pojęcia, że ujęli jedną z jego liderek, kobietę odpowiedzialną za ukrycie w całym mieście tysięcy żydowskich dzieci. Natomiast prędzej czy później na pewno by się o tym dowiedzieli"

Irenę Sendlerową poznajemy nie tylko jako osławioną bohaterkę, którą ona sama się nawet nie czuła, ale także jako zwykłą dziewczynkę, a później nastolatkę i kobietę potrzebującą miłości, odznaczającą się drobną posturą, ale wielkim hartem ducha i przeogromnie dobrym sercem. Dzięki książce Tilar J. Mazzeo dowiadujemy się o jej dzieciństwie, ale przede wszystkim o podejmowanej przez nią działalności społecznej i pracy na rzecz pomocy żydowskim dzieciom podczas okupacji. Czytając o tych poczynaniach nie sposób nie odczuć podziwu, dla tego co robiła. Na kolejnych stronach czytamy o bólu i sile tej kobiety oraz odkrywamy także łut szczęścia, który towarzyszył jej w wielu tragicznych momentach. Pomimo tego, że jest ona w tej książce główną bohaterką, to dzięki autorce dowiadujemy się także o istnieniu innych osób, którzy odznaczyli się niebywałym heroizmem w owym czasie. Wątek dotyczący życia miłosnego Ireny został także ciekawie poprowadzony. Wszystko to sprawia, że powieść staje się bliska sercu czytelnika a jej czytanie stanowi wieloaspektowe literackie doświadczenie, gdyż poznajemy zarówno ważną część historii, ale także opowieść o zwykłej kobiecie, która dokonywała prawdziwych cudów.

Wielopunktowy spis bibliograficzny oraz mnóstwo przypisów stanowią dowód na to, jak wiele pracy musiała włożyć autorka w napisanie tej biografii. Jestem pełna szacunku i podziwu dla tego dokonania. Bazując na wielu źródłach przedstawiła nam historię Ireny Sendlerowej w niebywale przystępny sposób. Nie czytamy tu bowiem o suchych faktach, ale także odczuwamy emocje bohaterów. Autorka realnie odwzorowała wszystkie wydarzenia nadając im właściwego klimatu. Chronologiczność wydarzeń nie pozwala zagubić się w natłoku nazwisk i wielu ciekawych oraz istotnych scenach, poruszających serce, wywołujących wzburzenie i niedowierzanie. Tak trudno uwierzyć w niektóre z nich, jednak jest to literatura faktu, o czym nie można zapomnieć. 

Dzieci Sendlerowej to jawne świadectwo bohaterstwa kobiety, która uratowała przed śmiercią ponad dwa tysiące żydowskich dzieci. To świadectwo heroizmu wielu innych osób. Książka ta jest niezwykła, idealnie odwzorowuje czasy wojenne i sytuację w kraju w ów okropny czas. Rzetelna, prawdziwa, wartościowa i niezapomniana. Trzeba ją przeczytać.


"Dzieci Sendlerowej" i inne ciekawe książki historyczne znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

6 komentarzy:

  1. Książka pełna podziwu,wciąga.Polecam przeczytač !

    OdpowiedzUsuń
  2. boję się sięgnąć po tę książkę, jest dla mnie bardzo poruszająca

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja całkiem niedawno oglądałam film o Sendlerowej. I z chęcią sięgnęłabym i po książkę.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tytuł będę miała na uwadze, czasami wchodzę w taką tematykę.

    OdpowiedzUsuń
  5. Temat i bohaterka tej książki jest mi znany pobieżnie, wiec z chęcią poczytam i dogłębniej poznam jej ciekawą biografię.

    OdpowiedzUsuń