wtorek, 12 marca 2019

Warto przeczytać: Wydawnictwo Arkady
Całkiem niedawno przeglądając wpisy na jednym z blogów natrafiłam na nieznane mi jeszcze, ale interesujące wydawnictwo - Wydawnictwo Arkady. Postanowiłam przejrzeć jego ofertę, gdyż stwierdziłam, że mogę w niej znaleźć wiele ciekawych książek. W tym właśnie poście, chciałabym wspomnieć o tych, które warto, to znaczy - chciałabym, przeczytać oraz takich, które będą przydatne podczas poszerzania wiedzy z różnych dziedzin nauki.

Wydawnictwo to, powstało już bardzo dawno temu, bo w 1957 w wyniku połączenia "Budownictwa i Architektury" i oficyny "Sztuka". Swoją siedzibę ma w Warszawie. Jako jedno z pierwszych krajowych wydawnictw publikowało książki obcojęzyczne. Na początku w jego ofercie znajdowały się publikacje z zakresu historii polskiej architektury i sztuk plastycznych oraz podręczniki i poradniki budowlane. Z upływem czasu katalog oferowanych produktów powiększał się o nowe dziedziny. Obecnie mamy możliwość znalezienia w nim: albumów, leksykonów, słowników, podręczników akademickich, poradników, książek dla hobbystów, literatury pięknej oraz publikacjei edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Zapraszam na mały przegląd książek z katalogu Wydawnictwa Arkady.

Sztuka i architektura

Chociaż sama nie posiadam talentu plastycznego, malarskiego ani takiego, który wpisywałby się w ramy dziedziny sztuki i architektury, to uwielbiam oglądać i poznawać historię prac artystów, dotyczy to zarówno tych powstałych współcześnie, jak i wiele lat temu. Ten dział Wydawnictwo Arkady ma niezwykle bogato wyposażony. Co z niego najbardziej przykuło moją uwagę?

1000 arcydzieł - Wendy Beckett

Niezwykła antologia dzieł malarstwa zachodu dokonana przez bardzo lubianą, znakomitą popularyzatorkę sztuki. Doskonałe reprodukcje tysiąca obrazów i wnikliwe, zwięzłe komentarze, które przybliżają wielką sztukę i uczą na nią patrzeć.

Banksy - Gary Shove & Patrick Potter

Ta polska edycja światowego bestselleru jest najlepszą kolekcją fotografii ulicznych prac Banksy'ego, jaką kiedykolwiek przygotowano do druku. Sama w sobie stanowi dzieło sztuki. Prezentuje społecznie i politycznie zaangażowane prace, z których wiele nigdy wcześniej nie było publikowanych.

Historia kina - Philip Kemp

Niezbędna książka dla wszystkich, którzy kochają oglądać filmy i o nich czytać, a także dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć świat kina.
• Kluczowe dzieła są umieszczone w kontekście gatunku filmowego oraz na tle najważniejszych wydarzeń społecznych i kulturalnych.
• Kalendaria akcentują najważniejsze inspiracje i wydarzenia.
• Czytelnik wkracza w świat produkcji filmowej – pełen blasku, triumfów, dramatów i rozczarowań, a także poznaje realia życia gwiazd filmowych
z całego świata.

Historia ewolucji - Steve Parker, Alice Roberts

Ta obszerna, wspaniale ilustrowana książka jest jak podróż w czasie – od początków z życia na Ziemi do XXI wieku.
Poznamy punkty zwrotne ewolucji, jej rozmaite błędne drogi i nieudane eksperymenty, oraz globalne katastrofy,
a także przełomowe odkrycia naukowe, które przyczyniły się do zrozumienia dziejów życia istniejącego dawniej
i dziś na naszej planecie. Znajdziemy tu:
• pełny przegląd wszystkich głównych grup organizmów, od wczesnych jednokomórkowych drobnoustrojów
i pierwszych prymitywnych roślin po współczesne formy życia
• około 1000 wspaniałych ilustracji, ukazujących miedzy innymi skamieniałości, szkielety, wierne rekonstrukcje
organizmów wymarłych oraz żyjące obecnie rośliny i zwierzęta
• tabele stratygraficzna przedstawiająca powstanie i rozwój życia na wczesnej Ziemi
• dokładne charakterystyki najważniejszych wymarłych gatunków
• szczegółowe opisy zdjęć i rysunków ukazujących najistotniejsze ewolucyjnie cechy omawianych roślin i zwierząt
• przejrzyste kladogramy obrazujące związki miedzy poszczególnymi grupami organizmów
• kluczowe zdarzenia ewolucyjne i przełomowe odkrycia uporządkowane zgodnie z ich chronologia
• sylwetki badaczy, którzy w największym stopniu przyczynili się do naszego zrozumienia przebiegu ewolucji.

Historia książki. Od glinianych tabliczek po e-booki - Roderick Cave, Sara Ayad

100 książek pochodzących z całego świata i poświęconych najróżniejszym tematom dobrano tak, by pokazać najważniejsze etapy rozwoju produkcji książki albo przypomnieć pozycje, które miały największe znaczenie w jej historii. Wspaniałe ilustrowany tom jest rozkoszą dla oczu i zarazem fascynującym świadectwem liczącego ponad 5000 lat dążenia ludzkości do przekazywania idei i wiedzy.

Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce -
Marek Gaworski

Publikacja przedstawia 600 najpiękniejszych zamków i pałaców - rezydencji możnych polskich rodów. Wielkim atutem są fotografie pokazujące aktualny stan tych zabytków, a także niezwykle interesujące zdjęcia z lotu ptaka. Poszczególnym opisom towarzyszą fotografie archiwalne, historia powstawania budowli, informacje o losach właścicieli i wiele innych ciekawostek.

Varia

Z definicji słownika  języka polskiego jest to: "zbiór różnorodnych tekstów, myśli lub notatek zebranych w jakiejś publikacji". Ten termin jest dość ogólny i może dotyczyć każdej dziedziny. Zwróciłam szczególną uwagę na niżej wymienione tytuły.

Ogilvy o reklamie w epoce cyfrowej - Miles Young

Przyspieszenie ery cyfrowej stawia wyzwania i daje wiele nowych możliwości agencjom reklamowym i ich klientom. Autorzy wykorzystali swe doświadczenia w branży, by stworzyć niezastąpiony poradnik pokazujący najważniejsze zależności w cyfrowym ekosystemie, ich społeczne i naukowe konteksty. Analiza najlepszych cyfrowych kampanii reklamowych przyda się każdemu, kto widział swoją przyszłość w tej dziedzinie.

Atlas nieba. Gwiazdy, planety, wszechświat - praca zbiorowa


Bogato ilustrowana książka dla wszystkich ludzi ciekawych świata, a przede wszystkim dla tych, którzy chcą odkryć tajemnice jednej z najstarszych nauk - astronomii. Autorzy zachęcają do rozpoczęcia obserwacji rozgwieżdżonego nieba i podpowiadają, jak się do tego zabrać. Przedstawiają historię astronomii i wyniki najnowszych badań przestrzeni kosmicznej, ilustrując wykład znakomitymi zdjęciami i rysunkami. 48 map nieba pozwoli samodzielnie identyfikować gwiazdy i gwiazdozbiory oraz przewidywać układ ciał niebieskich.


Przewodnik po modzie współczesnej. Dlaczego w takim stroju można się pokazać? - Marnie Fogg

Wiele oryginalnych projektów wyłamujących się z obowiązujących kanonów wywołuje komentarz "Nie możesz wyjść tak ubrana!". Marnie Fogg udowadnia, że współczesna moda, choć prowokująca, nie jest aż tak niewygodna i niedorzeczna, jak się czasem uważa. Analizuje 100 wyrafinowanych strojów słynnych projektantów, którzy wykorzystując futurystyczne materiały i kontrowersyjne koncepcje, poszerzają granice twórczej kreatywności.  

Przewodnik po tajemnicach nauki. Dlaczego to nie jest czarna magia? - Robert Cave

W książce Przewodnik po tajemnicach nauki pisarz i redaktor Robert Cave przedstawia 100 niezwykłych teorii i eksperymentów, które zaplanowano i przeprowadzono w imię nauki. Od klonowania zwierząt do ludzi cyborgów i od polowania na neutrina do teorii chaosu – Cave ukazuje każdy eksperyment i odkrycie w jego naukowym kontekście, tworząc porywający przewodnik po najosobliwszych wydarzeniach w historii nauki.

To tylko kilka publikacji z obszernego katalogu Wydawnictwa Arkady. Czy coś szczególnie zwróciło Waszą uwagę, a może znacie inne tego typu książki?

Wszystkie opisy pochodzą od wydawcy.

17 komentarzy:

 1. Książki tego wydawnictwa do mnie w ogóle nie przemawiają ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. W katalogu jest ich zdecydowanie więcej, może akurat, któraś wzbudzi Twoje zainteresowanie ;) są to książki tematyczne, przeważnie popularnonaukowe, nie fabularne

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jest to moja tematyka książkowa pzykro mi

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam jeszcze o tym wydawnictwie, jednak jak widzę po wydawanych przez nich książkach, nie jest to wydawnictwo, którym powinnam się zainteresować. Nie jest to kompletnie moja tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z twoich propozycji najchętniej przeczytałabym Historię Kina

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki tobie znalazłam właśnie prezent dla osoby, która interesuje się modą ;) Niestety żadna z wymienionych pozycji nie przypadła mi do gustu. Tą "Historię kina" może jeszcze bym czytała do egzaminu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że udało się niespodziewanie pomóc w wyborze prezentu ;) zdecydowanie są to książki przydatne w nauce różnych dziedzin, dlatego między innymi w tym celu warto znać to wydawnictwo ;)

   Usuń
 7. Lubię wydawnictwa nietypowe, a to takie właśnie jest. Po historie ewolucji chętnie bym sięgnęła :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba gdzieś mi się obiła o uszy nazwa tego wydawnictwa, jednak - tak przypuszczam - że wtedy widziałam reklamę niezbyt interesującej mnie książki, dlatego bez żalu poszłam spoglądać na coś, co bardziej przykuło moją uwagę. A dzisiaj odkryłam książkę, która wzbudziła moją ciekawość. Mowa tutaj o Historii książki. Byłoby dobrze poznać przedmiot, z którym spędziłam większość swojego życia (w wielu formach, ale jednak cel był jeden i ten sam), odkrywając jego poprzednie wcielenia. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. "Atlas nieba" oraz "Historia kina" - bardzo fajna tematyka. Spośród przedstawionych przez ciebie książek, po te dwie muszę sięgnąć! 💗

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie jest to typ książek, po który chciałabym sięgać niestety.

  OdpowiedzUsuń
 11. Och znalazłam kilka naukowych książek do mojego syna. Ma co prawda tylko 7 lat, ale interesuje się dosłownie wszystkim. Odkąd nauczył się czytać pochłania dużo.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo zaciekawił mnie album z fotografiami prac Banksyego. Ciekawi mi też historia książki. I powiem Ci, że nawet cena jest przyzwoita. Zazwyczaj takie albumy są niebotycznie drogie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka o Banksym to jest mój absolutny must have - uwielbiam tego człowieka i jego prace. Chętnie też zapoznałabym się z tomem o ewolucji, szczególnie, że za mną już książka Richarda Dawkinsa na ten sam temat - interesująco byłoby porównać te dwie pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 14. Baksyego z chęcią bym poczytała. Fascynuje mnie jego graffiti.

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam, mam na imię Viktoria Benjamin Jestem z Warszawy, ale wraz z mężem przeprowadzam się do Waterton Lakes National Park Canada. Słowa nie potrafią wyjaśnić, jak bardzo jestem podekscytowany przywróceniem mojego złamanego małżeństwa, a teraz mój mąż całkowicie wrócił po tym, jak zostawiła mnie i nasze dzieci dla innej kobiety. Jesteśmy małżeństwem od siedmiu lat i podczas naszego małżeństwa odbyliśmy szereg walk, które trwały, aż w końcu wyjechał ze mną i naszymi dziećmi i przeniósł się do Australii, aby być z inną kobietą. Zablokował wszystkie środki komunikacji czyni je nieważnymi. Uczyłem, że moje życie się skończyło, a moje dzieci nauczały, że już nigdy nie zobaczą swojego ojca. Próbowałem być silny tylko dla moich dzieci, ale nie mogłem kontrolować bólów, które dręczyły moje serce, byłem pochłonięty smutkiem i bólem, ponieważ naprawdę go kochałem. Każdego dnia i nocy myślę o nim i zawsze chciałbym, żeby wrócił ze mną, dosłownie zwariowałem i potrzebowałem boskiej interwencji, więc opowiedziałem każdemu z moich problemów przyjacielowi, który kiedyś miał w niej podobne wyzwania życie małżeńskie. Odesłała mnie do bardzo potężnego nazwiska DrIgbinovia. Powiedziała, że ​​był jedynym powodem szczęścia, którym cieszyła się do dnia dzisiejszego. Drigbinovia może pomóc, zerwane relacje, o których mówiła, że ​​muszę go wypróbować. Skontaktowałem się z nim na jego adresie e-mail doctorigbinovia93@gmail.com a on dał mi instrukcje, co robić, więc zrobiłem to, a potem zrobił dla mnie zaklęcie miłosne. Ku mojemu największemu zaskoczeniu, po trzech tygodniach mój mąż zadzwonił do mnie i powiedział mi, że tęskni za nami tak samo jak dzieci, byłem tak zaskoczony, moje serce było pełne radości i podniecenia, i zacząłem ocieniać łzy. Przeprosił za swój błąd i przeprosił za ból, który wyrządził mnie i dzieciom. W ten sposób wrócił do nas z wielką miłością i radością, a od tego dnia nasze małżeństwo było teraz silniejsze niż przedtem. Dzięki Drigbinovii jest bardzo potężnym człowiekiem, więc postanowiłem podzielić się moją historią dla dobra tych kobiet i mężczyźni, którzy doświadczyli tego, co się stało. Chcę, żebyś wiedział, że istnieje rozwiązanie. Drigbinovia jest rozwiązaniem, prawdziwym i potężnym magiem, który modlił się o życie przez długi czas, aby pomóc kobietom i dzieciom w czasie bólu. I ma też zaklęcia do leczenia hiv, raka, itp. Lub WhatsApp go przez +2348144480786 DOBRY SZCZĘŚCIE,

  OdpowiedzUsuń