niedziela, 17 lutego 2019

"Złota ćma. 24 niesamowite opowieści" - Jędrzej Fijałkowski

Tytuł: Złota ćma. 24 niesamowite opowieści
Autor: Jędrzej Fijałkowski
Wydawnictwo: ARS SCRIPTI-2
Liczba stron: 215
Rok wydania: 2018
Moja ocena: 7/10


Trudno jest nam uwierzyć w pewne historie, których przebiegu nie można racjonalnie wytłumaczyć. Zjawy, poruszanie lub pojawianie się rzeczy, szczęśliwe zbiegi okoliczności niejednokrotnie ratujące ludziom życie. Istnieją osoby, które twierdzą, że coś podobnego ich dotknęło. O ile z tym ostatnim jestem w stanie się zgodzić, to wszelkie inne formy zjawisk paranormalnych są mi obce i nie do końca jestem przekonana co do ich realności. Jednakże nie neguję ich w żaden sposób i nie umniejszam znacznie, bo cuda się zdarzają, a jeśli ktoś w to mocno wierzy to dlaczego mamy odbierać mu tę pewność skoro nikomu nie wyrządza tym krzywdy?

"Złota ćma. 24 niesamowite opowieści" jest zbiorem opowiadań, z których każde opisuje tajemniczą historię o niewiarygodnym przebiegu. Pomimo tego, iż trudno w nie uwierzyć to niosą ze sobą pozytywne przesłanie oraz nadzieję. Każda z nich jest niezwykła, intrygująca i ciekawa. Ich poziom jest wyrównany, tylko jedno wyróżnia się spośród nich - jest bardzo krótkie i jakby niedokończone. Niestety nie zrozumiałam jego przekazu. Jednak pozostałe opowiadają o przygodach zwykłych ludzi, którzy doświadczyli czegoś ponadnaturalego w swoim życiu. Z przyjemnością i niedowierzaniem o nich czytałam, momentami czując wzruszenie. Z łatwością można zaangażować się w losy bohaterów.

Rozryczałam się. I wtedy leżące obok mnie skrzypce pojaśniały znowu i poczułam, jak ktoś głaszcze mnie po głowie. Odwróciłam się gwałtownie, ale nikogo za mną nie było.

Strata, wypadki losowe, śmierć - tematy poruszone w opowieściach są w większości smutne. Jednak autor za pomocą tych niesamowiych doświadczeń pokazuje, że nie należy tracić nadzi, bo ona umiera ostatnia i nigdy nie wiadomo jak ostatecznie potoczą się ludzkie losy. Rytuały, anioły, podróże we śnie. Mogą to być realne przeżycia a może podświadomość człowieka podsuwa mu takie obrazy, by nie czuł się samotny i nie tracił sił do walki z codziennymi trudnościami?

I nawet jeśli nie wierzycie w takie tajemnicze wydarzenia to warto przeczytać te opowiadania. Autor pisze przystępnym językiem, tworzy interesujące historie z ciekawymi bohaterami. Reprezentują oni różne grupy społeczne, zawodowe i wiekowe, realizują swoje pasje i borykają się z różnymi problemami. Możemy razem z nimi wędrować po Polsce i świecie poznając gwiazdy muzyki, ich miłość do koni, obserwować jak spełniają swoje marzenia, współczuć, gdy nadchodzi tragedia i w końcu z ulgą i niedowierzaniem razem z nimi poczuć zdziwienie nadprzyrodzonymi sytuacjami ratującymi ich z opresji w niespodziewanym momencie. W tej jednej książce znajdziemy wiele historii pozwolających spojrzeć na wiele spraw oczami ludzi, których one osobiście dotyczą.

Niezbyt często czytam opowiadania, ale jestem zadowolona, że ta antologia trafiła w moje ręce. Są one dość krótkie i czyta się je błyskawicznie. Po przeczytaniu większości z nich nastąpiła u mnie chwila zadumy. Miejmy świadomość, że to fikcja, ale pozwólmy naszym zmysłom choć przez chwilę zapomnieć o racjonalności i razem z bohaterami przeżyć pokrzepiające historie, których fundamentem jest ich życie. 

16 komentarzy:

 1. A ja przyznam otwarcie, że wierzę w nadnaturalne zjawiska. Niejednokrotnie ja lub ktoś mi bliski odczuwał je na własnej skórze, tym samym nie jestem w stanie zaprzeczyć ich istnieniu. Tym samym stwierdzam, że chociaż pierwszy raz słyszę o tej antologii, to po Twojej recenzji nabrałam na nią ochoty. Jestem ogromnie ciekawa, jak sama bym je odebrała. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zainteresowałam Cię tą antologią, zwłaszcza, że temat opowiadań jest Ci bliski. Mam nadzieję, że również Tobie się spodobają

   Usuń
  2. Ja też wierzę! Sama kilku doświadczyłam :) zapiszę sobie tytuł - może kiedyś.

   Usuń
 2. Nie do końca lubię opowiadania, ale pasuje mi tematyka. Książki nigdy nie widziałam ,ale może uda mi się na nią gdzieś trafić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też niezbyt często sięgam po opowiadania, ale te przypadły mi do gustu, okazały się warte przeczytania ;)

   Usuń
 3. Książka nie w moich gustach, dlatego nie będę po nią sięgać ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. O! Zainetersowałaś mnie :) Pozdrawiam www.zaczytanaemigrantka.eu

  OdpowiedzUsuń
 5. Czasem w naszym życiu dzieją się wspaniałe rzeczy, które trudno wytłumaczyć. Myślę, że tego typu książka mogłaby pomóc osobom, które zmagają się z problemami, dać im nadzieję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo zaintrygował mnie opis tej książki i mam ogromną ochotę na sięgniecie po nią.

  OdpowiedzUsuń
 7. To może być ciekawe... Poszukam 😺

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy mozesz napisac cos wiecen o bohaterach ksiazki? Skad pochodza?

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie lubię opowiadań, jednak tutaj jestem w stanie zrobić bardzo duży wyjątek..sama miałam kiedyś takie "spotkanie" więc chętnie poczYtam co inni mają do powiedzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Po zbiory opowiadań sięgam rzadko, chyba że znam autora i wiem, że się nie przejadę... Zatem podziękuję za ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Patrząc na okładkę nigdy bym nie sięgnęła po ten tytuł, ale zainteresowałaś mnie treścią na tyle, że poszukam książki w bibliotece. Może będzie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam, mam na imię Viktoria Benjamin Jestem z Warszawy, ale wraz z mężem przeprowadzam się do Waterton Lakes National Park Canada. Słowa nie potrafią wyjaśnić, jak bardzo jestem podekscytowany przywróceniem mojego złamanego małżeństwa, a teraz mój mąż całkowicie wrócił po tym, jak zostawiła mnie i nasze dzieci dla innej kobiety. Jesteśmy małżeństwem od siedmiu lat i podczas naszego małżeństwa odbyliśmy szereg walk, które trwały, aż w końcu wyjechał ze mną i naszymi dziećmi i przeniósł się do Australii, aby być z inną kobietą. Zablokował wszystkie środki komunikacji czyni je nieważnymi. Uczyłem, że moje życie się skończyło, a moje dzieci nauczały, że już nigdy nie zobaczą swojego ojca. Próbowałem być silny tylko dla moich dzieci, ale nie mogłem kontrolować bólów, które dręczyły moje serce, byłem pochłonięty smutkiem i bólem, ponieważ naprawdę go kochałem. Każdego dnia i nocy myślę o nim i zawsze chciałbym, żeby wrócił ze mną, dosłownie zwariowałem i potrzebowałem boskiej interwencji, więc opowiedziałem każdemu z moich problemów przyjacielowi, który kiedyś miał w niej podobne wyzwania życie małżeńskie. Odesłała mnie do bardzo potężnego nazwiska DrIgbinovia. Powiedziała, że ​​był jedynym powodem szczęścia, którym cieszyła się do dnia dzisiejszego. Drigbinovia może pomóc, zerwane relacje, o których mówiła, że ​​muszę go wypróbować. Skontaktowałem się z nim na jego adresie e-mail doctorigbinovia93@gmail.com a on dał mi instrukcje, co robić, więc zrobiłem to, a potem zrobił dla mnie zaklęcie miłosne. Ku mojemu największemu zaskoczeniu, po trzech tygodniach mój mąż zadzwonił do mnie i powiedział mi, że tęskni za nami tak samo jak dzieci, byłem tak zaskoczony, moje serce było pełne radości i podniecenia, i zacząłem ocieniać łzy. Przeprosił za swój błąd i przeprosił za ból, który wyrządził mnie i dzieciom. W ten sposób wrócił do nas z wielką miłością i radością, a od tego dnia nasze małżeństwo było teraz silniejsze niż przedtem. Dzięki Drigbinovii jest bardzo potężnym człowiekiem, więc postanowiłem podzielić się moją historią dla dobra tych kobiet i mężczyźni, którzy doświadczyli tego, co się stało. Chcę, żebyś wiedział, że istnieje rozwiązanie. Drigbinovia jest rozwiązaniem, prawdziwym i potężnym magiem, który modlił się o życie przez długi czas, aby pomóc kobietom i dzieciom w czasie bólu. I ma też zaklęcia do leczenia hiv, raka, itp. Lub WhatsApp go przez +2348144480786 DOBRY SZCZĘŚCIE,

  OdpowiedzUsuń