poniedziałek, 9 marca 2020

"Ekorodzina" - Magdalena Harnatkiewicz


Tytuł: Ekorodzina
Autor: Magdalena Harnatkiewicz
Wydawnictwo: Dlaczemu
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 40
Ocena: 8/10

Problem zanieczyszczania środowiska jest ciągle wszechobecny, dlatego cieszy mnie każdy, chociażby najmniejszy gest go zmniejszający. Z takich niewielkich kroków, z czasem może zrobić się krok siedmiomilowy ku temu, aby na naszej planecie żyło się  lepiej i bezpieczniej, a przede wszystkim zdrowiej. Książka Ekorodzina autorstwa Magdaleny Harnatkiewicz skierowana jest do dzieci i w ciekawy sposób przedstawia funkcjonowanie Kosmicznej Rodziny oraz porusza bardzo ważną kwestię dotyczącą ochrony środowiska. Czy autorce udało się owocnie przekazać nam swoją wiedzę i zachęcić nas do podejmowania nowych proekologicznych działań? Oczywiście tak, gdyż swoją pracą skutecznie zwróciła naszą uwagę i za każdym razem, kiedy patrzę na tę książkę, czuję potrzebę pomocy Ziemi i nam samym, więc trzymam ją w widocznym miejscu, abym w ferworze codziennych obowiązków nie zapomniała o swoich nowych postanowieniach w tym zakresie. Bardzo cieszę się, że w sposób pośredni mogłam przekazać słowa Ziemi swoim maluchom i także sama wziąć sobie je głęboko do serca.

Jestem osobą dbającą o środowisko na tyle, ile zdołam. Rzadko włączam się w akcje proekologiczne, ale to z tego powodu, iż  prowadzę raczej statyczny styl życia. Poniekąd promowanie tej książki mogę także uznać za pewne proekologiczne działanie. Staram się także przekazywać swoje nawyki dzieciom, chociaż one w tym przypadku były bardziej zainteresowane historią Wszechświata niż segregacją śmieci, ale są jeszcze w takim wieku, że zostało im to wybaczone. Byli zdumieni i zachwyceni poznaniem członków fantastycznej Ekorodziny - z matką Słońcem i tatą Księżycem na czele. "I oto cały nasz sekret: nasza wielka Kosmiczna Ekorodzina z pomocą ludzi może obniżyć wysoką temperaturę Ziemi, ratując tym samym miliony istnień i krajów od zagłady. Nie trzeba rozpuszczać lodowców na Biegunie Północnym i Południowym - wystarczy szczerze i spokojnie rozmawiać z ludźmi, ukazując im, że należy szanować miejsce, w którym żyją."

Autorka w swojej książce opisała Wszechświat - to z czego jest zbudowany, jak funkcjonuje życie na Ziemi i jakie problemy zanieczyszczeniem środowiska są najgroźniejsze dla naszej planety oraz dla życia ludzi na niej. Narratorem tej historii jest główna jej bohaterka, a więc Ziemia, która zwraca się w sposób bezpośredni do adresata - dziecka. Nawiązuje z nim kontakt poprzez pytania retoryczne, zwraca się do niego zdrobnieniami. Podczas czytania książki dzieciom mamy wrażenie jakbyśmy przekazywali słowa naprawdę kogoś bliskiego. To bardzo ciekawy zabieg zastosowany przez autorkę, dzięki któremu książkę czytało się przyjemnie a dzieci z zainteresowaniem wsłuchiwały się w tę opowieść. Magdalena Harnatkiewicz nadała Ziemi, Słońcu, Księżycowi i innym planetom ludzkich cech. W swojej książce opisuje fakty, ale także surrealistyczne historie. Niektóre z nich mają wytłumaczyć dzieciom pewne sprawy, jednak czasami wprowadzają zbyt dużo fantazji i dzieci mogą opacznie zrozumieć ich znaczenie. Trzeba zatem uzmysłowić dzieciom, że pewne sytuacje w książce to tylko wytwór wyobraźni autorki, bardzo ciekawy i pomysłowy - trzeba przyznać. Kosmiczną Rodzinę naprawdę warto poznać i przekonać się, że trzeba jej pomagać wszelkimi możliwymi sposobami. Oczywiście w publikacji poruszono także temat konieczności segregacji śmieci:


"Pamiętaj, Skarbie, nie wyrzucaj śmieci ani do wody, ani do lasu, ani na ulicę. Zawsze szukaj odpowiedniego kosza."


Książka w twardej oprawie prezentuje się bardzo ładnie i ciekawie. Zawiera kilka ilustracji wzbudzających zainteresowanie dzieci. Na końcowych stronach znajdziemy także rysunki do pokolorowania. Poza tym autorka swoim tekstem zachęca do działania, wskazuje co zrobić i co obejrzeć, aby dowiedzieć się więcej o ochronie środowiska i otaczającym nas świecie. Takie rozwiązanie intryguje i nie pozwala pozostać biernym po przeczytaniu tej książki. Zachęca do akcji i poszerzania swojej wiedzy, za co otrzymuje wielki plus.Ekorodzina w przystępny sposób wyjaśnia miejsce ludzi na Ziemi a Ziemi we Wszechświecie. Zwraca uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska. Uczy, bawi i pobudza wyobraźnię dzieci.  Pozwólcie przemówić jej do waszych pociech, by te słowa zakorzeniły się w ich sercach i zaowocowały drobnymi gestami  oraz prawidłowymi nawykami wspierającymi naszą planetę.

Dziękuję za egzemplarz recenzencki wydawnictwu

http://dlaczemu.pl/dla-dzieci/ekorodzina.html

18 komentarzy:

 1. Książeczka.a czasie ET

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna książeczka ��

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba się na nią także zdecyduję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Propozycja czytelnicza bardzo na czasie, chciałoby się, aby każdy zwrócił na nią uwagę, na aspekty w niej poruszane.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię właśnie takie bogato ilustrowane pozycje edukacyjne dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bo dobrych nawyków trzeba uczyć od małego! Też nie jestem jakoś bardzo mocno ekologiczną, robię tyle ile mogę. Mam swoją własną siatkę na zakupy, także na owoce czy bułki. Segreguje śmieci itp. Dziecko także tego nauczyłam. Myślę że ta książka, przyjęła by się u nas w domu, że względu na wszechświat w niej ukazany.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super ,ciekawa propozycja :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna propozycja!

  OdpowiedzUsuń
 9. Cieszy mnie, że coraz więcej jest takich książek dla dzieci. Każda w inny sposób pokazuje problem dlatego każde dziecko może rozumieć dlaczego tylko życie w ekologiczny sposób jest teraz ważne.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna propozycja ��

  OdpowiedzUsuń